Android Auto i Apple CarPlay bardziej niebezpieczne od alkoholu

Według najnowszych badań, alkohol wpływa w większym stopniu na czas reakcji kierowcy niż systemy Android Auto i Apple CarPlay.

Od długiego już czasu, na pokładzie każdego samochodu montowany jest system info-rozrywki. Przez lata rozwoju technologii, stały się one przyjemne dla oka, proste w obsłudze i niezwykle przydatne, ale również pozwalają nam podróżować w bardziej komfortowych warunkach. Nowoczesne oprogramowania samochodów mają instalowane aplikacje Android Auto i Apple CarPlay, które pozwalają nam otrzymać dostęp do naszych telefonów, przy wykorzystaniu dotykowych ekranów w autach. Niestety jak się okazuje, rozwój systemów info-rozrywki niesie również za sobą niebezpieczeństwa.

IAM RoadSmart, brytyjską organizację zajmującą się bezpieczeństwem ruchu drogowego, postanowiła sprawdzić jaki wpływ na czas reakcji kierowcy mają wspomniane dwie aplikacje. Jak się okazało, korzystanie z nich w czasie jazdy, stwarza większe zagrożenie, niż w przypadku kiedy osoba za kierownicą byłaby nietrzeźwa bądź pod wpływem marihuany.

Według wyników badań przy korzystaniu z Android Auto bądź Apple CarPlay, kierowcy odrywali jednorazowo wzrok od drogi nawet na 16 sekund. Oznacza to, że przy prędkości 112 kilometrów na godzinę (70 mph) przejechaliby nawet pół kilometra bez patrzenia przed siebie.

Osoba prowadząca samochód pod wpływem alkoholu ma czas reakcji opóźniony o około 12%, osoby pod wpływem marihuany reagują za to o 21% wolniej. Pisanie SMS-ów za kierownicą opóźnia nasz czas reakcji o 35%, a rozmawianie z telefonem w ręku już o 46%. Według badania, obsługa Android Auto podczas jazdy wydłuża nasz czas reakcji o 53%, a Apple CarPlay o 57%.

W badaniu nie wzięto pod uwagę obsługi całego wbudowanego systemu inforozrywki w samochodach. Nie ma też informacji o obsłudze systemów nawigacji.

źródło: IAM RoadSmart

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz