Hyundai Kona Premium 1.6 177 KM 4WD – stylowy i dynamiczny, ale paliwożerny

Pod maską testowanego egzemplarza znajduje się turbodoładowany silnik 1.6 T-GDi o mocy 177 KM. Jest to aktualnie najmocniejszy silnik jaki można znaleźć w gamie tego modelu. Jest on dostępny wyłącznie z 7-biegowym, dwusprzęgłowym automatem, a napęd może być przekazywany na przednią oś lub na wszystkie koła.

Początkowo podchodziłem do tej jednostki mocno sceptycznie. 4-cylindrowa konstrukcja wydała mi się głośna i dość powolna. Na papierze pozwala ona rozpędzić się do 205 km/h, a od 0 do 100 km/h w 7,9 sekundy (o 0,2 wolniej niż wersja z napędem wyłącznie na przednią oś), jednak miałem odczucie, że jest to o wiele dłużej. Kona wydawała się być bardzo ospała.

Powodem tego jest skrzynia biegów, która nie reaguje tak szybko jak moglibyśmy się spodziewać po konstrukcji dwusprzęgłowej. Gdy nauczymy się czasu reakcji oraz tego jak samochód reaguje na pedał gazu w różnych sytuacjach, jazda może być bardzo przyjemna.

Sporym plusem Hyundaia Kona jest zawieszenie. Inżynierowie zastosowali tutaj McPhersona z przodu oraz tradycyjną belkę skrętną z tyłu. Całość została jednak tak dobrze zestrojona, że samochód nie wychyla się w zakrętach i jest stabilny nawet w trakcie szybszej jazdy.

Podczas jazdy po mieście docenimy także zwrotność tego małego samochodu. Ma on zaledwie 4165 mm długości i 1800 mm szerokości, a także niski promień skrętu i wysoką pozycję za kierownicą, dzięki czemu jazda wąskimi uliczkami w zatłoczonym mieście nie jest uciążliwa. Wraz z czujnikami parkowania, kamerą cofania oraz wysokim prześwitem (177 mm) parkowanie gdziekolwiek oraz podjeżdżanie pod nawet wysokie krawężniki nie jest żadnym problemem.

Jeśli chodzi o kwestię zużycia paliwa, to ten silnik nie należy do najoszczędniejszych. Producent deklaruje zużycie w cyklu mieszanym na poziomie ok. 7 litrów, w mieście 9,1 l, a w trasie ok. 6,2 l. W rzeczywistości należy nastawić się na ok. od 1 do 1,5 litra więcej na każde 100 kilometrów, co oznacza, że w mieście spalanie może wynieść nawet ponad 10 l/100 km.

Pomiary spalania
 Cykl Śr. zużycie paliwa Mierzony dystans Śr. prędkość Lokalizacja
Miasto: 9,6 l / 100 km 70 km 31 km/h Łódź
Mieszany: 8,4 l / 100 km 180 km 51 km/h woj. łódzkie
Trasa: 7,3 l / 100 km 100 km 67 km/h woj. łódzkie
Autostrada: 10,3 l / 100 km 150 km 127 km/h Autostrada A2

Hyundai Kona to interesująca propozycja samochodu do miasta. Sprawdza się w nim niczym ryba w wodzie, a do tego przyciąga uwagę przechodniów swoim niecodziennym i modernistycznym wyglądem, a także jaskrawymi kolorami nadwozia. 18-calowe felgi oraz czarny dach uwydatniają ten efekt bardzo dobrze. W tej wersji napędowej nie jest to jednak auto idealne, a koszty związane z eksploatacją będą wysokie. Ta wersja znaczenie bardziej sprawdzi się jeśli będziemy dojeżdżać nim z przedmieści.

Hyundai Kona został wyceniony na 68 200 zł. Jeśli zdecydujemy się na silnik z testowanego egzemplarza, musimy wybrać wyższy pakiet wyposażenia i cena wzrośnie już do 86 700 zł. Dopłata do napędu na wszystkie koła to kolejne 5500 zł, a kolejny wariant wyposażenia to dopłata w wysokości 6000 zł. Testowy egzemplarz w wersji Premium i z kilkoma dodatkami to wydatek rzędu 123 100 zł.

Tekst i zdjęcia: Michał Śniadek

Hyundai Kona Premium 1.6 177 KM 4WD – zdjęcia z naszego testu

Ten wpis posiada więcej niż jedną stronę:

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz