Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130 KM – wciąż Peugeot, ale bardzo dobry

Użytkowanie Peugeota 308 na co dzień, jak i w dłuższej trasie, zaliczyć można na taki sam duży plus jak wygląd pojazdu. Egzemplarz, który trafił do naszej redakcji, posiadał pod maską benzynowy silnik Pure Tech o pojemności 1,2 litra, generujący moc 130 KM oraz 230 Nm. Sprzężony został z autonomiczną skrzynią biegów o ośmiu przekładniach, a napęd przekazywany jest wyłącznie na przednią oś. Według danych producenta, pozwala to na rozpędzenie się do 100 km/h w 9,8 s, a prędkość maksymalna wynosi 205 km/h.

W miejskiej dżungli radzi sobie naprawdę świetnie. Podczas codziennego poruszania się po zatłoczonych drogach z pewnością docenimy to, że jednostka żwawo reaguje na nacisk pedału gazu i błyskawicznie wyrywa samochód do przodu. Przydatne będzie to przede wszystkim przy krótkich zielonych światłach oraz najbardziej zatłoczonych ulicach, gdzie kierowcy tylko czekają, aby wcisnąć się mniej czujnym uczestnikom ruchu pod maskę.

Równie dobrze układ napędowy radzi sobie na trasie. Wspomniane już dobre przyspieszenie pozwoli nam łatwo dołączyć się do ruchu na ekspresowych drogach. Nawet przy wyższych prędkościach Peugeot 308 ochoczo przyspiesza, więc dostosowywanie tempa na autostradzie nie będzie większym problemem. Warto zaznaczyć, że jednostka posiada wysoki poziom kultury pracy, a więc nawet przy wyższych prędkościach nie będzie męczyć naszych uszu zbyt wysokimi odgłosami.

Wysoki poziom wygody w poruszaniu się, zarówno po mieście jak i w trasie, zapewnia nie tylko sam silnik, ale również automatyczna skrzynia biegów. W mieście błyskawicznie przekazywała moc silnika na oś napędową oraz odpowiednio dostosowywała obroty jednostki do sytuacji na drodze. Podczas jazdy z wyższą prędkością na autostradzie pilnowała, aby silnik nie musiał długo i niepotrzebnie pracować na wysokich obrotach, gdy jednak potrzebna była chwila na nagłe przyspieszenie, należycie długo utrzymywała niższy bieg.

O ile nie jesteśmy przesadnie wyczuleni na wyboje na drodze, nie powinniśmy narzekać na zawieszenie Peugeota 308. Niewielkie dziury i wyboje pokonuje bez problemu, nie zmuszając naszych pleców i pośladków do nieprzyjemnych obić. Sytuacja jest nieco inna w przypadku większych wyrw w jezdni, jednak nie można wymagać od miejskiego auta, aby jego zawieszenie radziło sobie równie dobrze, co w wysokiej jakości SUV-ie.

Dobrze sprawuje się układ hamulcowy, który nie jest przesadnie czuły, ale też nie reaguje z widocznym opóźnieniem. Dobrze wyhamowuje samochód z dużych prędkości, a przy nagłym hamowaniu w terenie zabudowanym potrafi szybko postawić samochód w miejscu.

Pomiary spalania
 Cykl Śr. zużycie paliwa Mierzony dystans Śr. prędkość Lokalizacja
Miasto: 8,9 l / 100 km 30 km 29 km/h Łódź
Mieszany: 7,3 l / 100 km 200 km 35 km/h woj. łódzkie
Trasa: 6,8 l / 100 km 50 km 72 km/h woj. łódzkie
Autostrada: 9,2 l / 100 km 120 km 124 km/h Autostrada A2

Peugeot to marka, która nie cieszy się dobrą sławą, przez co jej samochody często traktowane są z góry negatywnie. Wsiadając jednak do nowego modelu z gamy, szybko zobaczymy, że jest to naprawdę dobre auto.

Przyznam się, że pierwotnie otrzymując do testu Peugeota, nie byłem tym faktem zachwycony. Pierwotnie w 308 widziałem małego, byle jak wykonanego, miejskiego hatchbacka z silnikiem, który powodować będzie u mnie podwyższone ciśnienie. Moje zdanie zmieniło się już podczas wsiadania do samochodu, kiedy zobaczyłem, że auto zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz prezentuje się naprawdę dobrze. Pierwsze trasy po mieście i na autostradzie udowodniły mi też, że źle oceniłem z góry również układ napędowy maszyny.

Ostatecznie jestem w stanie stwierdzić, że Peugeot 308 to świetne auto, które bardzo miło mnie zaskoczyło. Jeżeli chcecie samochód, którego nadwozie ładnie się prezentuje, a kokpit zaprojektowany został nowocześnie i harmonijnie, a przy okazji posiada dobrą, przyjazną dla kierowcy jednostkę napędową i skrzynię biegów, to śmiało możecie go wybrać. Znaczek Peugeota osławiony złą sławą zupełnie nie pasuje do tej świetnej maszyny.

Tekst: Mateusz Zalewski
Zdjęcia: Michał Śniadek

Plusy Minusy
 • atrakcyjny nadwozie oraz wnętrze
 • jeden z największych bagażników w segmencie
 • żwawy i przyjazny kierowcy silnik
 • duża dawka przyjemności z jazdy
 • dość wysokie zużycie paliwa
 • mała ilość miejsca na tylnej kanapie

2018 Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130 KM – zdjęcia z naszego testu

Ten wpis posiada więcej niż jedną stronę:

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

3 thoughts on “Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130 KM – wciąż Peugeot, ale bardzo dobry

 • 2 lutego 2019 at 18:27
  Permalink

  ”autonomiczna”skrzynia biegow?:)
  A ci trzej anglicy to nie testerzy-to showmeni.

  Reply
 • 3 lutego 2019 at 11:45
  Permalink

  To ma być test czy co?
  Gdzie wrażenia z jazdy? Silnik? Skrzynia biegów? Zużycie paliwa? Zawieszenie?
  Mógłbym pisać dalej, ale szkoda czasu…

  Reply
  • 4 lutego 2019 at 01:09
   Permalink

   Odnoszę wrażenie, że przeczytałeś tylko pierwszą stronę testu.

   Reply

Dodaj komentarz