Morgan Plus Six – klasyk w nowoczesnym wydaniu

Oto najnowocześniejszy Morgan w historii. Nowa platforma, nowy silnik, wciąż brak systemów bezpieczeństwa.

Morgan właśnie zaprezentował swój pierwszy samochód nowej generacji. Auto posiada całkowicie nową platformę wykonaną z aluminium z dodatkami drewna. Jest ona ponad dwukrotnie wytrzymalsza i stabilniejsza niż dotychczasowa i waży łącznie zaledwie 100 kilogramów.

Spore zmiany nastąpiły pod maską. Zamiast silnika V8 jak dotychczas to miało miejsce, teraz znajdziemy tam rzędowy, sześciocylindrowy silnik o mocy 340 KM i 500 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Brzmi znajomo? Tak, to ten sam silnik, który uświadczymy w Toyocie Supra oraz BMW Z4.

Jak mówi Morgan, niska waga wynosząca zaledwie 1075 kg w połączeniu z tak wysoką mocą i napędem wyłącznie na tylną oś spowodowała, że Plus Six to najdynamiczniejszy samochód w historii producenta. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,2 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 267 km/h.

Jeśli chodzi o design, to auto jest wierne poprzednikom. Linie pozostały niemalże niezmienione i to wciąż wyjątkowy roadster w stylu retro. W środku nie znajdziemy tutaj ekranów dotykowych, czy nawet głośników radia.

Jest jednak nieco nowoczesności z uwagi na zastosowany silnik od BMW. W tunelu środkowym pojawił się znany drążek skrzyni biegów, a za kierownicą znajdują się łopatki do zmiany biegów. Morgan Plus Six ma też dwa tryby jazdy Sport i Sport Plus, jednak te zmieniają wyłącznie prace silnika i skrzyni biegów, gdyż nie posiada on aktywnego wydechu, elektrycznego wspomagania kierownicy, czy adaptacyjnego zawieszenia.

Pojawiło się też kilka rzeczy po raz pierwszy widzianych w Morganach. Mowa o automatycznych światłach, centralnym zamku oraz podświetlaniu w drzwiach.

Morgan planuje produkcję 300 egzemplarzy rocznie. Cennik w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się od 77 995 funtów, czyli ok. 390 tysięcy złotych.


Subrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty: